Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Adoptujemy Perznicę
09.04.2014

„Zaadoptuj rzekę” to hasło programu, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Klub GAJA. W tym roku rusza już jego dziesiąta edycja pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Program zachęca Polaków do opieki nad rzekami i pomaga odkrywać dziedzictwo przyrodnicze, kulturowe i społeczne polskich rzek.

W bieżącym roku Szkoła Podstawowa w Grzmiącej również postanowiła przyłączyć się do tego wspaniałomyślnego przedsięwzięcia. Rzeka, którą chcemy zaadoptować to płynąca przez naszą miejscowość Perznica – dopływ Trzebiegoszczy wpadającej do Parsęty. „Adopcja” rzeki polega na bliższym zainteresowaniu się rzeką i otoczeniu jej opieką. Postanowiliśmy prowadzić w miarę systematyczną obserwację naszej rzeki (oczywiście w terenie), poznać faunę i florę jej okolic, zadbać o czystość jej brzegów.

Pierwsza wyprawa badawcza wyruszyła z naszej szkoły 21 marca. Chcieliśmy w ten sposób nie tylko realizować cele programu ale także uczcić nadejście wiosny oraz przypadający dzień później Światowy Dzień Wody. W ekspedycji, pod kierunkiem nauczycielki przyrody - Elżbiety Niburskiej-Sitkiewicz, wzięło udział ośmioro uczniów z klas IV –VI. Pokonaliśmy około 5 km odcinek, startując w Grzmiącej i idąc w górę rzeki.

Wyprawa mimo, że męcząca, była bardzo pouczająca. W terenie uczniowie uczyli się rozpoznawać różne gatunki roślin i zwierząt, w szczególności kwiatów runa leśnego. Wiele emocji dostarczyła obserwacja płazów wychodzących ze stanu hibernacji i szykujących się do okresu godowego.

Na szczególne podziękowania zasługują dwie mamy, które towarzyszyły nam podczas wędrówki – pani Diana Bułka i pani Urszula Wolska. Poświeciły one swój czas i czuwały nad bezpieczeństwem naszej eskapady. W niedługim czasie chcemy pokonać następny odcinek. Mamy nadzieje, że będzie równie interesujący i dostarczy nam nowych, niezapomnianych wrażeń.

Elżbieta Niburska-Sitkiewicz

powrót do Aktualności