Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Majowe Święta
05.05.2014

„A nasza flaga jest biało – czerwona,
orzeł skrzydłami wszystkich nas osłania.
Dźwięki Mazurka są takie znajome,
wolna, bezpieczna Ojczyzna kochana(…)”

WOJCIECH PRÓCHNIEWICZ

Żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta. Ale czy tak musi być? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, nie buduje swojej przyszłości.

Dlatego właśnie 30 kwietnia 2014 roku odbyła się w Szkole Podstawowej w Iwinie akademia poświęcona polskim świętom majowym, a mianowicie: Świętu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – które obchodzimy 2 maja i wreszcie Świętu Trzeciego Maja – rocznicy uchwalenia Konstytucji z 1791 roku.

Dzień Flagi Narodowej jest jednym z najmłodszych świąt państwowych w Polsce. Został ustanowiony po nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie w 2004 roku. Flaga towarzyszy między innymi ważnym wydarzeniom sportowym. Wtedy każdy z nas czuje się naprawdę Polakiem. Nasze barwy narodowe – biel i czerwień stanowią nie tylko oznakę wyróżniającą Polskę wśród innych narodów, ale nade wszystko są symbolem wolnego i niepodległego państwa polskiego. Natomiast Konstytucja 3 Maja stała się pierwszą, demokratyczną ustawą w Europie, która zawierała wiele postanowień służących naprawie państwa. Montaż słowno – muzyczny w wykonaniu uczniów klas młodszych i starszych stanowił połączenie odczytu przybliżającego istotę wspomnianych rocznic oraz kilku scenek obrazujących te wydarzenia. Na zakończenie został odśpiewany hymn narodowy.

Pamiętajmy więc o tym, że jesteśmy Polakami. Bądźmy dumni ze swojej historii i dokonań naszych przodków. Pamiętajmy o ważnych dniach majowych!

Agnieszka Pacholczyk, klasa VI

powrót do Aktualności