Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


65-lecie Gminnej Biblioteki Publicznej w Grzmiącej
15.05.2014

15 maja br. Gminna Biblioteka Publiczna w Grzmiącej obchodziła uroczystość 65-lecia swego istnienia. W uroczystym jubileuszu udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, obecni pracownicy placówki, pracownicy filii, emeryci i osoby współpracujące. Obchody jubileuszowe połączono z Ogólnopolskim Dniem Bibliotekarza i Bibliotek. Były życzenia, kwiaty. Wydarzeniem kulminacyjnym jubileuszu było odsłonięcie pamiątkowej tablicy, którego dokonali Wójt Gminy Grzmiąca Krzysztof Andrzej Sysko i Dyrektor Biblioteki Jadwiga Kasztelan.

Historię działalności instytucji w latach 1949-2014 przypomniała nam prezentacja:

Dekret z dnia 17 kwietnia 1946 r. o bibliotekach i piece nad zbiorami bibliotecznymi pozwolił stworzyć sieć bibliotek publicznych na terenie całego kraju.

Na mocy tego dekretu powstawały wojewódzkie, powiatowe i gminne biblioteki publiczne.
Gminna Biblioteka Publiczna w Grzmiącej rozpoczęła swoją działalność w roku 1949, jak na to wskazuje pierwszy zapis w księdze inwentarzowej. W roku 1949 wśród wielu ważnych spraw wymagających rozwiązania, przed którymi stanęły władze gminy, znalazła się również sprawa zapewnienia dostępu do polskiego słowa drukowanego mieszkańcom tejże gminy.

Pierwszego wpisu w księdze inwentarzowej dokonał Pan Władysław Śmigielski, który był pierwszym pracownikiem biblioteki. Pod koniec 1949 roku stan księgozbioru wyniósł 900 pozycji i stopniowo wzrastał. Z usług biblioteki korzystali miejscowi mieszkańcy, a zaznaczyć trzeba, że wówczas na terenie gminy nie było ich więcej niż 3 tys.

W 1973 r. Biblioteka zgłosiła swój udział w konkursie pt.: „Książka i Prasa Źródłem Wiedzy Rolniczej”. Z tej okazji sporządzono wystawkę książek rolniczych. Powołano gminną komisję konkursową w skład której weszły następujące osoby.
Pułło Janusz – Nauczyciel
Bogumiła Jakrzewska – Pracownik Urzędu Gminy
Jan Iwaszkiewicz - instruktor rolny Urzędu Gminy

Powstające wówczas biblioteki miały charakter instytucji samorządowej. Odpowiedzialność za utrzymanie bibliotek spoczywała zarówno na budżecie centralnym jak i na budżetach lokalnych. Do gmin należało utrzymanie lokali i pensje bibliotekarzy, zaś budżet państwa za pośrednictwem bibliotek powiatowych zaopatrywał gminne placówki w księgozbiory. Gminna biblioteka w Grzmiącej obsługiwała 11 punktów bibliotecznych, które znajdowały się w następujących miejscowościach: Czechy, Godzisław, Gdaniec, Równe, Lubogoszcz, Mieszałki, Przystawy, Radusz, Radomyśl, Wielawino, Sławno. W roku 1975 założono dwa nowe punkty w Gdańcu i Równym.

7 października 1976 roku w Lubogoszczy ze swoimi czytelnikami spotkał się pisarz, autor wielu powieści historycznych Zbigniew Zielonka.

W marcu 1978 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z Kazimierzem Kaczorem, Jerzym Michotkiem i Karolem Strasburgerem, aktorami serialu „ Polskie Drogi”. Aktorzy dzielili się wrażeniami z pracy podczas kręcenia filmu, zaś słuchacze wyrazili swą opinię jaką odnieśli po obejrzeniu serialu.

Przez szereg następnych lat głównym celem biblioteki publicznej było udostępnianie zasobów i świadczenie usług, służących zaspokojeniu potrzeb jednostek i grup w zakresie edukacji, informacji i rozwoju osobistego, włączając w to rekreację i czas wolny. Biblioteki odgrywały ważną rolę w rozwoju i funkcjonowaniu społeczeństwa poprzez dostęp do wiedzy i myśli. W środowiskach wiejskich placówki biblioteczne pełniły tę rolę jako teren publiczny i miejsce spotkań.

W bibliotece w Grzmiącej przez omawiane kilkadziesiąt lat pracowało kilkanaście pracowników bibliotekarzy. Na całokształt pracy zawodowej w bibliotece wpływa wiele pokoleń, aby wzorowo wykonywać pracę zawodową każda osoba włożyła dużo starań.

powrót do Aktualności