Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Maria Konopnicka łączy pokolenia – Dzień Patrona w Szkole Podstawowej w Iwinie
26.05.2014

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród,
Nie damy pogrześć mowy!
Polski my naród, polski ród,
Królewski szczep piastowy…”
(Rota)


Marię Konopnicką znamy wszyscy. Do jej życiorysu potrafi dotrzeć każde dziecko. Nasza szkoła – Szkoła Podstawowa w Iwinie, obrała na swego Patrona tę właśnie postać – postać wielkiej poetki polskiej, pisarki dla wszystkich, dla dojrzałych czytelników, dla młodzieży i dla dzieci. Nasza placówka położona jest malowniczo na wsi, wśród łąk, pól i lasów, wśród pięknej polskiej przyrody. Otoczona przyjaciółmi, ludźmi, dla których ważna jest ranga i dorobek szkoły.

„Ko - mar”, „Jan Sawa”, „Marko”, „Jan Waręż”, „Humanus”, „Ursus”, „Mruczysław Pazurek” to niektóre z pseudonimów Marii Konopnickiej – pieśniarki ludu, bo wieś jest tematem wielu jej utworów i to wieś w szerokim znaczeniu, jako przyroda i ludzie pracujący na roli. Z poezji ludowej czerpała Pani Maria motywy i melodie dla swoich wierszy. Maria Konopnicka napisała tyle wierszy, piosenek i opowiadań dla dzieci, że nie trudno wybrać z obfitości to, co wydaje się najładniejsze, stosowne do wieku i najbliższe wszystkim sercom. Osobowość poetki i jej twórczość zasługuje na to, aby o niej pamiętać. Jej twórczość pozostała z nami i będzie służyć kolejnym pokoleniom. Nie pozostawiła po sobie pustego miejsca.

Nasza szkoła w szczególny sposób przywołuje postać Marii Konopnickiej. Jest naszą patronką, przypomina nam o tym sztandar szkoły, który nam towarzyszy podczas ważnych uroczystości szkolnych. Otaczamy go czcią i szacunkiem.

23 maja każdego roku obchodzimy szkolne święto. Na stałe wpisał się do tradycji i obrzędowości szkolnej. Poprzez montaż słowno – muzyczny uczniowie przybliżyli zgromadzonym postać wybitnej poetki. Mogliśmy uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach z jej życia i twórczości. Aktorzy zabrali nas w barwną podróż po utworach Marii Konopnickiej poświęconych dzieciom. Mały Janek Wędrowniczek na swojej drodze spotykał ciekawe postacie. Swoim urokiem zachwycili nas: krasnoludki, Stefek Burczymucha i mrówki budujące miasto – mrowisko. Wysłuchaliśmy również recytacji utworów, w których każdy znalazł bliski sercu kawałek swojej Ojczyzny.

Uczestnicząc w uroczystości nie trzeba było przekonywać jak wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa twórczość naszej wielkiej poetki i patronki. Pamiętajmy i korzystajmy z ponadczasowych przesłań jej utworów.

Beata Laube

powrót do Aktualności