Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Rodzina to skarb największy na świecie
03.06.2014

„Nikt na całym świecie, żaden najmędrszy filozof
nie poradzi tak młodej osobie jak roztropna matka,
bo żaden nie może tak jej znać i życzyć.”
Klementyna Hoffmanowa


26 maja – tego dnia wszystkie dzieci – zarówno te malutkie, jak i już całkiem dorosłe składają życzenia swoim mamom oraz obdarowują je laurkami, kwiatkami i różnego rodzaju prezentami. W Polsce po raz pierwszy obchodzono Dzień Matki w 1923 r. w Krakowie. Dzień ustalono po to, aby ludzie uprzytomnili sobie przynajmniej raz w roku, jak ważna jest rola mamy w ich życiu oraz po to, aby okazać im szacunek, miłość i podziękować za trud włożony w wychowanie.

Dzień Ojca – to oficjalnie obchodzone święto 23 czerwca, ale pomimo dość długiej historii samego święta, w naszym kraju pojawiło się ono dopiero w 1965 r. Cała historia święta dla dzieci, które chcą uczcić i wyrazić miłość do swoich ojców, rozpoczęła się ponad pół wieku wcześniej w miejscowości Spokane w stanie Waszyngton.

Międzynarodowy Dzień Dziecka to święto wszystkich dzieci, obchodzone od ponad pół wieku na stałe wpisało się w kalendarz dni świątecznych. Dedykowanie dzieciom szczególnego dnia w kalendarzu miało początek w 1924 r. w Genewie.

W dniu 23 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej w Iwinie odbyła się niezwykła uroczystość z okazji „Dnia Matki i Dziecka”. W uroczystości wzięli udział ojcowie, mamy oraz cała społeczność szkoły. W wierszu i piosence miłość do mam wyrażały dzieci z oddziału przedszkolnego. Swoje zdolności recytatorskie zaprezentowały dzieci z klasy I i II, natomiast dziewczynki z klasy III pokazały swoje taneczne umiejętności w układzie tanecznym. Tak więc wszyscy jak tylko potrafili, słowem, muzyką i tańcem wyrażali miłość do swoich mam. Po występach wszystkie dzieci klas młodszych wręczyły swym mamom własnoręcznie wykonane upominki. Po części artystycznej przyszedł czas na wspólną sportową zabawę. Chętni rodzice wzięli udział w konkurencjach sportowych, które przygotowała i przeprowadziła pani Ewa Owczarska. Współzawodnictwo prowadzone było w formie zadań niewymagających specjalnych uzdolnień czy przygotowania. Każdy miał równe szanse i mógł fajnie się bawić. Ta niecodzienna zabawa sprawiała wszystkim ogromną radość i dostarczała wielu przeżyć. Uczestnicy z ogromnym zapałem i poświęceniem walczyli o jak najlepszy wynik. Pozostałym również nie brakowało siły i dobrego humoru, dopingowali więc swoje drużyny najlepiej jak potrafili. Wszyscy świetnie się bawili i bez najmniejszego wyjątku spisali się na złoty medal. Po wyczerpującym współzawodnictwie wszyscy udali się na boisko szkolne, skąd dochodził już zapach grillowanej kiełbaski, którą smażył pan Jerzy Goszczyński. Tak w miłej atmosferze kontynuowano spotkanie przy herbatce, bułeczce i przepysznej kiełbasce. Wszystkim dopisywał apetyt i dobry humor.

Wszystkim mamom jeszcze raz życzymy, aby miłość ich dzieci była zawsze tak piękna i gorąca jak pogoda w tym dniu, a wszystkim dzieciom z okazji ich święta życzymy, aby ich dzieciństwo było jak najlepsze i trwało jak najdłużej.

Aleksandra Skakuj – uczennica klasy VI

powrót do Aktualności