Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Piłkarska gwardia czeka!
06.10.2014

Gdyby chcieć wytłumaczyć laikowi, o co chodzi w piłce nożnej, to z pozoru rzecz wydaje się prosta, żeby nie powiedzieć, że banalna: "Piłka jest okrągła, a bramki są dwie"1. Ale idąc dalej, okazuje się, że znaczenie ma w tej grze niemal wszystko - począwszy od koloru murawy, siły i kierunku wiatru, a na fryzurze bramkarza skończywszy. I tak oto przyglądając się kolejnym autom, faulom, dośrodkowaniom, rzutom wolnym i karnym, którym z zapałem oddają się biegający po murawie mężczyźni w krótkich spodenkach, zaczynamy odkrywać niuanse: "Chodzi o to, żeby strzelić jedną bramkę więcej od przeciwnika"2, a nawet, wbrew logice i rozsądkowi, wierzyć w cuda: "Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe"3. Bowiem piłka nożna to nie tylko gra zespołowa, to także sprawa honoru, kwestia odwagi, a nawet rzeczy ostatecznych, jak twierdził jeden z najsłynniejszych trenerów piłkarskich XX wieku, Bill Shankly: "Niektórzy uważają, że piłka nożna jest kwestią życia lub śmierci. Jestem rozczarowany takim podejściem. Zapewniam, że jest czymś znacznie ważniejszym"4.

Trudno wytłumaczyć fenomen popularności tego sportu, którego początków można doszukiwać się w Chinach już 2300 lat temu, a który stał się dyscypliną olimpijską w roku 1900. Nie ma w nim miejsca na krew, przemoc jest surowo zabroniona, a sednem jest bieganie za szmacianą piłką... Jednak nie da się nie zauważyć, że jak mało która dyscyplina wywołuje silne emocje, porusza tłumy i pobudza wyobraźnię kibiców na całym świecie, i jak mało która jest dostępna wszędzie i niemal dla każdego, bo nie wymaga wielkich nakładów i równie dobrze można ją uprawiać na Antarktydzie, co na stepach Afryki i amerykańskich preriach.

Nie będzie zatem dziwić, że to właśnie piłka nożna jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Zespole Szkół w Grzmiącej. Tu pod okiem nauczyciela wychowania fizycznego, pana Tomasza Buzały, uczniowie trenują piłkę nożną i odnoszą w tej dziedzinie liczne sukcesy w gminie, powiecie i Polsce.

Taka aktywność świetnie wpisuje się w realizowany od ubiegłego roku szkolnego w naszej placówce program „Trzymaj formę", którego celem jest propagowanie zdrowego stylu życia. Unikalne w programie jest jego dwukierunkowe podejście: jednoczesne promowanie przyjemnego zbilansowanego odżywiania i z regularnej aktywności fizycznej.

Założenia programu realizowało również kolejne spotkanie w ramach cyklu "Spotkania z ciekawymi ludźmi", które miało miejsce 22.09.2014 r. o godz. 10.00 w Zespole Szkół w Grzmiącej. Gościem społeczności szkolnej zgromadzonej w przestronnej hali sportowej była reprezentacja piłkarzy Gwardii Koszalin. Klub Sportowy Gwardia Koszalin jest jedną z najstarszych na Pomorzu Środkowym organizacją powołaną do upowszechniania kultury fizycznej. Warto wiedzieć, że w Gwardii Koszalin trzy sezony spędził Grzegorz Lewandowski (ur. 1 września 1969 w Szczecinku) – polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika, reprezentant kraju (5A), trener, który karierę piłkarską rozpoczął w... klubie Zawisza Grzmiąca. W lidze polskiej wystąpił w 227 meczach strzelając 19 bramek.

Trójkolorowi reprezentanci Gwardii przyjechali w składzie: Ryuki Kozawa, Jumpei Shinmura, Fabian Słowiński, Łukasz Wiśniewski i drugi trener zespołu Łukasz Drożdżal, który przeprowadził superatrakcyjny, wspólny trening piłkarski. Zgromadzeni w hali uczniowie ZS w Grzmiącej z zapartym tchem podziwiali piłkarskie umiejętności, spostrzegawczość, szybkość reakcji, sprawność fizyczną i kondycję sportowców. Zachwyt widowni budziły zwłaszcza indywidualne pokazy piłkarskiej żonglerki, w które włączali się także widzowie. Największą sympatię publiczności zdobył japoński zawodnik o swojsko brzmiącym przezwisku „Kozak”.

Trwający ponad półtorej godziny trening prowadzony przez drugiego trenera zespołu, Łukasza Drożdżala, angażował nie tylko zawodników Klubu, ale również zafascynowanych piłką nożną uczniów. Tym razem nie liczyły się ani płeć, ani wiek, ani nawet umiejętności, najważniejsza była piłka nożna, to było jej święto!

Trening pod okiem profesjonalistów zakończył mecz goście kontra gospodarze, czyli młodzi adepci piłki nożnej z Zespołu Szkół w Grzmiącej. Reprezentacja drużyny gospodarzy: Hubert Denis, Patryk Przyborek, Konrad Grudziński, Wiktor Szwaja, Jakub Siwek, Patryk Śliwka, Jakub Golczyk i Michał Margiel godnie zaprezentowała nasza szkołę, wykazując się nieprzeciętnymi umiejętnościami i nieprzejednaną wolą walki. Mecz zakończył się satysfakcjonującym wszystkich zawodników wynikiem 1:1.

Spotkanie było także okazją do zdobycia pamiątkowych plakatów (w konkursie wiedzy o Klubie) i autografów, po które ustawiła się kolejka, jaką uczniowie ZS w Grzmiącej znają chyba tylko z opowieści rodziców i dziadków. Z pewnością świadczy to o dobrej zabawie i dużym zaangażowaniu w wydarzenie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że zapał obudzony przez piłkarzy z Klubu Sportowego Gwardia Koszalin nie zgaśnie, ale przerodzi się w prawdziwą pasję przyszłych sportowców, o których wkrótce będzie upominać się Klub z Koszalina. Być może pod naszym okiem rosną następcy Grzegorza Lewandowskiego? Na stadion marsz! Piłkarska gwardia czeka!

Nad całością przedsięwzięcia czuwali: panie Anita Gardzioła i Anna Ludwiczak, które zadbały dekoracje, pani Grażyna Watemborska przygotowująca układ choreograficzny dzieci z klasy pierwszej, pan Andrzej Anderman odpowiedzialny za nagłośnienie i dokumentację fotograficzną, pan Robert Sitkiewicz sprawujący opiekę nad zespołem sportowym, oraz pani Danuta Biegańska – inicjatorka i koordynator spotkania.

Danuta Biegańska

1 Kazimierz Górski, za: http://www.footballblog.pl/pilkarskie-cytaty
2Kazimierz Górski, za: http://www.footballblog.pl/pilkarskie-cytaty
3Kazimierz Górski, za: http://www.footballblog.pl/pilkarskie-cytaty
4Bill Shankly, za: http://www.footballblog.pl/pilkarskie-cytaty


powrót do Aktualności