Gmina Grzmiąca

Gmina
GRZMIĄCA

woj. ZACHODNIOPOMORSKIE - pow. SZCZECINECKI


Dzień Życzliwości
24.11.2014

„Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość, to usuwa się wszelką przyjemność”

Światowy Dzień Życzliwości powstał w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Jego idea tak się rozrosła, że z czasem zawitał aż do 180 krajów. W Polsce obchodzimy go od 2006 roku – to Wrocław zdecydował się na promocję tego święta.

W tym roku, po raz drugi w Szkole Podstawowej w Iwinie obchodziliśmy Dzień Życzliwości. To święto promuje serdeczność i przyjazne nastawienie wobec ludzi. By stać się jego uczestnikiem wystarczy uśmiechnąć się do kogoś i obdarzyć życzliwym słowem. W pogoni za codziennymi, zwykłymi sprawami, zdarza nam się zapomnieć, jak wielką moc ma jeden uśmiech, jedno dobre słowo, zwykły ludzki gest. Warto zatrzymać się na moment i „wypuścić” w świat pozytywną energię. Ona do nas wróci ze zdwojoną siłą – to pewne.

W Dniu Życzliwości po hasłem „Słowa krytyki dopraw miodem życzliwości” na uczniów naszej szkoły już od rana czekała słodka niespodzianka i „uśmiechnięta buźka”. Trzy dni wcześniej ruszyła „Życzliwa Poczta”. Każdy mógł umieścić w niej karteczki z miłymi pozdrowieniami dla kolegów, koleżanek, nauczycieli i pracowników szkoły. W Dniu Życzliwości wszystkie kartki trafiły do adresatów. W tym dniu odbył się konkurs zlizywania miodu z talerzyka, uczniowie wraz z wychowawcami wykonali łańcuch pomocnych dłoni i wyeksponowali go na holu szkolnym. Królową Życzliwości została Katarzyna Rysak a Królem Życzliwości został Dawid Adaśko. Wszyscy uczniowie z ogromnym zaangażowaniem starali się przekazać, jak wiele w naszym życiu mogą zdziałać magiczne słowa: Proszę, Dziękuję, Przepraszam, Miłego Dnia, Serdecznie Witam, Lubię Cię, Miło mi Cię widzieć. Dzień zakończył się utworzeniem kręgu i przekazaniem sobie życzliwego uścisku. Niech ta dobroć, radość i życzliwość pozostanie w nas na długi czas!!!

Tak naprawdę każdy dzień powinien być pełen życzliwości, uśmiechu i wzajemnej sympatii, a nie tylko jeden kalendarzowy. Uprzejmość jest zawsze na miejscu. Pamiętajmy, że życzliwe spojrzenie i uśmiech więcej nieraz znaczą, niż udany dialog. I oby tak było!

Daria Szpanelewska, klasa V

powrót do Aktualności