Jesteś tutaj: Start / Z życia szkół

Z życia szkół

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Dzień Patrona Szkoły

Przejdź do - Dzień Patrona Szkoły

23 maja to wyjątkowy dzień w życiu Szkoły Podstawowej w Iwinie. Tego dnia przypada rocznica urodzin patronki szkoły – Marii Konopnickiej. Rokrocznie organizowany jest z tej okazji uroczysty apel, który ma przypomnieć i przybliżyć uczniom postać patronki.

Akademia, którą uczniowie przygotowali w tym roku, miała pokazać Konopnicką nie tyle jako autorkę wierszy dla dzieci, ile kobietę, która wykraczała poza ramy swojej epoki. Kobietę, która odważyła się złamać obowiązujące normy społeczne i odejść od nierozumiejącego jej pasji męża, która zaryzykowała wyjazd do Warszawy i podjęła samotną walkę o utrzymanie i wykształcenie dzieci.  W przedstawieniu oddano więc głos przede wszystkim samej autorce. Z jej listów i wspomnień wyłaniał się prawdziwy obraz jej myśli, uczuć i przeżyć.

Scenariusz, przetykany mniej znanymi wierszami poetki, ukazał Marię Konopnicką jako wielką, odważną i postępową kobietę, która stała się wzorem dla wielu innych ówczesnych kobiet.

 

                                                                                                                           Karolina Lachowska - Majchrzak

 

27 maja 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (11)

Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

Przejdź do - Pokaz historyczny „Ku niepodległej”

Dnia 17 maja bieżącego roku Szkołę Podstawową w Iwinie odwiedziła grupa rekonstrukcyjna z Lublina z prelekcją na temat dróg Polski do niepodległości. W bardzo przystępny i ciekawy sposób panowie opowiedzieli uczniom o okolicznościach utraty przez Polskę niepodległości, walkach Legionów Polskich przy boku Napoleona, powstaniach narodowych i wreszcie I wojnie światowej, w wyniku której odrodziła się Rzeczpospolita.

Prelekcji towarzyszył pokaz uzbrojenia i umundurowania żołnierzy polskich w tym okresie. Uczniowie mieli możliwość przywdziać mundury legionistów czy kosynierów, odbyć przyspieszony kurs fechtunku, opatrywania i ewakuacji z pola bitwy rannych.

Była to kolejna żywa lekcja historii w naszej szkole. Również kolejna, która udowodniła, że najlepiej się uczyć poprzez działanie.

 

                                                                                                          Karolina Lachowska - Majchrzak n-l historii

27 maja 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (10)

Mistrz Tabliczki Mnożenia

Przejdź do - Mistrz Tabliczki Mnożenia

16 maja w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie odbył się II Szkolny Konkurs Matematyczny "Mistrz tabliczki mnożenia". Do konkursu przystąpiło 10 uczniów klas IV - VII, z klasy VIII nikt się nie zgłosił do konkursu. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych oraz inspirowanie do doskonalenia znajomości tabliczki mnożenia i dzielenia w zakresie 1000. Czterech uczniów uzyskało punktację procentową w granicach
od 90% do 100%. Mistrzem tabliczki mnożenia został Dawid Adaśko z klasy VII, II miejsce otrzymał Oliwier Szewczyk z klasy VII, III miejsce przyznano Mikołajowi Adaśko. Przyznano również wyróżnienie dla Natalii Stępień z klasy V. Laureaci i osoba wyróżniona otrzymali dyplomy okolicznościowe i nagrody rzeczowe.

 

                                                                                                               Laube Beata - organizator konkursu

27 maja 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (9)

DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU

Przejdź do - DZIAŁALNOŚĆ WOLONTARIATU

W dniu 4.04.2019 r. wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie po raz pierwszy brały udział w kweście POLA NADZIEI realizowanej przez Hospicjum im. Św. Franciszka z Asyżu w Szczecinku. Akcję rozpoczęłyśmy spontaniczną zbiórką wśród nauczycieli naszej szkoły i pracowników Urzędu Gminy Grzmiąca. Od godziny 10.00. wolontariuszki kwestowały na ulicach Szczecinka, ostatecznie udało nam się zebrać  946,77 zł. Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy.

                                                                      

                                                                     Jowita Okurowska - pedagog

 

8 maja 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (8)

Powitanie Wiosny!

Przejdź do - Powitanie Wiosny!

21 marca organizatorem Pierwszego Dnia Wiosny w szkole był Samorząd Uczniowski. Imprezę rozpoczął apel szkolny. Przewodniczący SU i Pani Dyrektor oficjalnie otworzyli to wydarzenie. Ze szczególnym aplauzem został przyjęty konkurs pt. „Miss i Mister Wiosny”, w którym reprezentanci klas wykazali się pomysłowością na stroje wiosenne.

4 kwietnia 2019
Zespół Szkół w Grzmiącej (5)
Czytaj więcej o: Powitanie Wiosny!

W poszukiwaniu wiosny… Rajd PTTK „Wiosna 2019"

Przejdź do - W poszukiwaniu wiosny… Rajd PTTK „Wiosna 2019"

17 marca 2019 r., w niedzielę wybraliśmy się na rajd PTTK pod hasłem „Wiosna 2019”. Spotkaliśmy się na dworcu kolejowym w Grzmiącej i pociągiem pojechaliśmy na miejsce startu imprezy, które znajdowało się przy cmentarzu w Szczecinku. Tam nastąpiła krótka odprawa - przedstawiono nam program rajdu, po czym wyruszyliśmy w trasę. Przeszliśmyokoło 5 kilometrów. Pod czujnym okiem naszych opiekunek: pań Wiesławy Balon i Iwony Westerlich dotarliśmy do Nadleśnictwa Czarnobór, położonego nad pięknym jeziorem.

4 kwietnia 2019
Zespół Szkół w Grzmiącej (4)
Czytaj więcej o: W poszukiwaniu wiosny… Rajd PTTK „Wiosna 2019"

Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Grzmiącej

Przejdź do - Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Grzmiącej

8 marca

Chodzą dziś panowie po mieście,
bo dzisiaj jest ósmy marca - nareszcie!
Chodzą ci wąsaci i ci z brodami,
i gładko wygoleni, i ci z baczkami.
I wysocy, i niscy, i grubi, i chudzi.
Chłopcy także biegają,
żaden się nie nudzi.
(...)Panowie, dość!
Chłopaki, stop!
Naprawdę już dość fiołków, stokrotek i róż!
Teraz róbcie sami bukiety
z tego, co najbardziej lubią kobiety:
z ukłonów, z uśmiechów i uprzejmości,
a za to ,żeście czasami byli niegrzeczni -  przeproście.

4 kwietnia 2019
Zespół Szkół w Grzmiącej (3)
Czytaj więcej o: Dzień Kobiet w Zespole Szkół w Grzmiącej

Pierwszy Dzień Wiosny w Iwinie

Przejdź do - Pierwszy Dzień Wiosny w Iwinie

„Coraz dłuższe dni nastają, sroga zima odjechała.
A do życia powolutku budzi się przyroda cała.”  Tadeusz Boy-Żeleński

21 marca miał być wesołym dniem i tak było w naszej szkole. Na pierwszy dzień wiosny każda klasa z utęsknieniem, zatem, gdy nadejdzie, należy go odpowiednio uczcić. Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole obchodziliśmy w sposób urozmaicony, ciekawy i kolorowy. Głównym celem imprezy była integracja uczniów, motywowanie do pracy na rzecz klasy, szkoły oraz wdrażanie do zdrowej rywalizacji. Najpierw uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami w salach lekcyjnych. Tam wykonywali stroje dla "Panny Wiosny". Wspólną zabawę rozpoczęliśmy o godzinie 8:00 szkolnym konkursem recytatorskim.

Komisja dokonała oceny i przyznała następujące miejsca:

I kategoria (uczniowie klas I - III) - I miejsce Zuzanna Łukaszewska, II miejsce Oliwier Pieńkowski i III miejsce Agata Szewczyk,

II kategoria (uczniowie klas IV - VIII) - I miejsce Weronika Bartnik, II miejsce Wiktoria Urbaniak i III miejsce Julia Paszyńska.

21 marca 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (7)
Czytaj więcej o: Pierwszy Dzień Wiosny w Iwinie

"Baby, ach te baby" - Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Iwinie

Przejdź do - "Baby, ach te baby" - Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Iwinie

Z okazji Dnia Kobiet 8 marca 2019r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Iwinie odbył się uroczysty apel, który przygotowała męska część społeczności szkolnej pod kierunkiem pań: Beaty Laube i Moniki Stokowiec. Profesor Alfred Gryzipiórek zapoznał wszystkich zgromadzonych, co kryje w sobie słowo "kobieta". Podczas uroczystości chłopcy przedstawili pięć typów kobiet: sportsmenkę, kokietkę, kumpelę, zdolną dziewuszkę oraz feministkę. W tle słychać było piosenkę "Baby, ach te baby".

14 marca 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (6)
Czytaj więcej o: "Baby, ach te baby" - Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej w Iwinie

Instrumentalne ciekawostki

Przejdź do - Instrumentalne ciekawostki

22 lutego 2019 r.  gościliśmy w naszej szkole trzech muzyków filharmonii koszalińskiej oraz prelegenta. Muzycy  zaprezentowali  obój, fagot, flet poprzeczny i rożek  angielski, czyli instrumenty dęte drewniane. Podczas koncertu uczniowie dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek  na temat budowy tych instrumentów oraz posłuchali ich brzmienia słuchając m.in. utworów trzech klasyków wiedeńskich:  Józefa Haydna, Wolfgang Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena oraz polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki.

 

                                                                                              Violetta Putek - nauczyciel muzyki

25 lutego 2019
Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Iwinie (5)