Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Harmonogram odbioru odpadów z terenu gminy Grzmiąca na rok 2023

Dodatek elektryczny - informacja

W związku z wątpliwościami mieszkańców gminy Grzmiąca dotyczącymi dodatku elektrycznego, uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o dodatku elektrycznym - "Dodatek elektryczny przysługuje odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w rozumieniu art. 3 pkt 13b ustawy – Prawo energetyczne, w przypadku gdy główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną, i źródło to zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967), do dnia 11 sierpnia 2022 r., albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy”.

Resort Ministerstwa Klimatu i Środowiska podkreśla, że warunkiem otrzymania wsparcia jest wpisanie energii elektrycznej jako głównego źródła ogrzewania w deklaracji do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jeśli ogrzewamy dom bojlerem elektrycznym i złożyliśmy deklarację CEEB, możemy ubiegać się o dodatek elektryczny. Jeśli bojler elektryczny służy tylko do podgrzewania wody użytkowej, wówczas dodatek się nie należy.

MKiŚ zauważa, że w zdecydowanej większości bojlery elektryczne służą jedynie do podgrzewania wody użytkowej (c.w.u), wobec czego w takich przypadkach nie mogą one stanowić głównego źródła ogrzewania, a co za tym idzie korzystanie z nich nie uprawnia do uzyskania dodatku elektrycznego.

Autor: Żaneta Gontarz

Banery/Logo