Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Harmonogram odbioru odpadów z terenu gminy Grzmiąca na rok 2024

Program pilotażowego zwalczania inwazyjnych gatunków obcych

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. „Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”.

Celem projektu jest ochrona i przywrócenie różnorodności biologicznej oraz wzrost odporności rodzimych ekosystemów na presję inwazyjnych gatunków obcych, poprzez określenie stopnia ich inwazyjności oraz weryfikację skuteczności metod eliminacji najbardziej inwazyjnych gatunków obcych, nad czym aktualnie pracują na terenie całego kraju zespoły eksperckie z krajowych ośrodków naukowych pod kierunkiem Uniwersytetu Śląskiego.

Do jednych z najbardziej uciążliwych inwazyjnych gatunków obcego pochodzenia należą barszcze kaukaskie: barszcz Sosnowskiego oraz barszcz Mantegazziego, które są roślinami niezwykle trudnymi do zwalczenia, a także bardzo niebezpiecznymi dla ludzi – kontakt z rośliną może prowadzić do poparzeń skóry powodujących trwałe zmiany, poparzeń górnych dróg oddechowych, uszkodzeń oczu. Gatunki te występują na terenie całej Polski.
W miejscowości Grzmiąca, w ramach działań pilotażowych zespół ekspertów z Akademii Pomorskiej w Słupsku testuje usuwanie barszczy kaukaskich z wykorzystaniem 3 metod:

  • metody agrotechnicznej z rewegetacją niskich traw i pielęgnacją mechaniczną;
  • metody agrotechnicznej z rewegetacją niskich traw oraz pielęgnacją mechaniczną i chemiczną;
  • metody agrotechnicznej z rewegetacją wysokich traw, poprzedzoną selektywnym opryskiem za pomocą drona.

Banery/Logo