Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Harmonogram odbioru odpadów z terenu gminy Grzmiąca na rok 2024

Nowe zasady w programie "Czyste Powietrze"

Od wtorku (25 stycznia br.) obowiązują nowe zasady w programie "Czyste Powietrze". Wzrasta poziom dofinansowania dla najbiedniejszych rodzin, będą ułatwienia w procesie pozyskiwania dotacji. Wprowadzono nową (trzecią) część programu „Czyste Powietrze” dla beneficjentów uprawnionych do najwyższego poziomu dofinansowania.

Przeciętny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego w tym przypadku może wynieść

  • do 900 zł (gospodarstwa wieloosobowe)
  • lub do 1260 zł (gospodarstwa jednoosobowe).

Alternatywą w stosunku do dochodowego kryterium kwalifikowalności będzie ustalone prawo do otrzymywania przez wnioskodawcę zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek Beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, zawierającym wskazanie rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany (zasiłek musi przysługiwać w każdym z kolejnych 6 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o wydanie zaświadczenia oraz co najmniej do dnia złożenia wniosku o dofinansowanie).

Liczbę transz rozliczeń i wypłat dotacji w przypadku tego najwyższego poziomu dofinansowania zwiększono do pięciu.

Beneficjenci nie będą mogli jednak korzystać ze ścieżki bankowej, czyli Kredytu Czyste Powietrze, dostępnego w przypadku pierwszej i drugiej części programu.

Kolejnymi istotnymi zmianami są m.in.:

  • możliwości łączenia dofinansowania z gminnymi programami;
  • dopuszczenie stosowanie kotłów dwupaliwowych zgazowujących drewno i spalających pellet drzewny;

Ponadto doprecyzowano wymagania dla przewodów kominowych w przypadku kotłów na paliwo stałe, ze względów bezpieczeństwa.

Szczegółowe informację dostępne pod linkiem.

Autor: Katarzyna Śmiechowska

Banery/Logo